• Kalendarium wydarzeń
 • Licznik Odwiedzin

  Odwiedzin wszystkich 575551
  Odwiedzin dzisiaj: 26

Aktualności

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane.
2. Administratorem danych osobowych zebranych od Państwa jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie, z siedzibą ul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatów, zwane dalej Muzeum.
3. Z inspektorem ochrony danych w Muzeum, Małgorzatą Kociniak można się skontaktować mailowo: mkconsulting@onet.eu
4. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji zadań statutowych Muzeum na podstawie zgody, niezbędności do wykonania umowy lub wypełnienia obowiązku prawnego.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeum.belchatow.pl/klauzula-rodo.html

 

 • Zdjęcie-img_20240207_102702.jpg

  Ferie - 2 tydzień

  Kolejny dzień ferii za nami! Dzisiaj dzieci pobawiły się w małych artystów i stworzyły zaskakujące dzieła!

 • Zdjęcie-aaa405170314_1322244248485982_4528724230172303004_n.jpg

  Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego

  Zapraszamy na kolejne spotkanie koła PTH, które odbędzie się 15 lutego o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Pan Roman Szczęsny przedstawi nam wykład na temat: Historia Elektrowni Bełchatów. 

 • Zdjęcie-421500361_909223987518705_8069863305839206669_n.jpg

  Wystartował drugi tydzień ferii i naszych warsztatów!

  Wystartował drugi tydzień ferii i naszych warsztatów!
  Dzisiaj dzieci wcieliły się w małych architektów i budowniczych średniowiecznego miasta!
  To jeszcze nie koniec, w kolejne dni również będziemy gościć kolejnych, ciekawych świata gości

   

 • Zdjęcie-1_bronislaw_bruno_hellwig_(2)na_strone.jpg

  Rocznica zamachu na Kutscherę

  1 lutego 1944 r. w Warszawie przeprowadzono zamach na gen. Franza Kutscherę będącego dowódcą SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Była to jedna z największych akcji Polskiego Państwa Podziemnego, przeciwko niemieckiemu okupantowi, która zakończyła się sukcesem. Zamach przeprowadzili żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”.
  Ze względu na prowadzony przez Franza Kutscherę terror w postaci np.: łapanek i ulicznych egzekucji nazywano go katem Warszawy.
  Dowództwo Armii Krajowej w listopadzie 1943 r. wydało na niego wyrok skazujący. Przeprowadzenie zamachu powierzono szefowi Kedywu – gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Początkowo akcja miała się odbyć 28 stycznia 1944 r., ale nie doszła do skutku z powodu wyjazdu Kutschery. Udany zamach przeprowadzono dopiero 1 lutego. Egzekucję miał miejsce pod willą Gawrońskich, przy Alejach Ujazdowskich, gdzie była siedziba kata Warszawy.
  W odpowiedzi na zamach, kolejnego dnia Niemcy zamordowali 100 Polaków niedaleko tego właśnie budynku oraz kolejne 200 osób w ruinach getta warszawskiego.
  Jeden z potomków bełchatowskich Hellwigów - Bronisław Hellwig ps. „Bruno” (bratanek Stefana Hellwiga, który zginął w bitwie pod Trzeszczanami w 1920r.) brał udział podczas zamachu na Kutscherę, był kierowcą. Urodził się w 1920 r. Po wybuchu II wojny światowej jako członek Szarych Szeregów brał udział w akcjach sabotażu w Warszawie i na terenie okupowanego kraju. Po przekształceniu się Warszawskich Grup Szturmowych (1943 r.) w oddział do zadań specjalnych „Agat” (przemianowany później na „Pegaz”, a następnie na „Parasol”), Bronisław Hellwig „Bruno”, został szefem „Moto” (grupy kierowców) I plutonu, odpowiedzialnym za zdobywanie niemieckich samochodów potrzebnych do tych zadań, przygotowywanie ich do akcji
  i prowadzenie w czasie ich wykonywania. 1 lutego 1944 r. brał udział w zamachu na Franza Kutscherę. Zginęło 4 uczestników zamachu, w tym przyjaciel „Bruna” Zbigniew Gęsicki,
  ps. „Juno”.
  Podczas odwrotu w niefortunnie zaplanowanej akcji 6 maja 1944 r. na Waltera Stamma przed gmachem gestapo w Alei Szucha, siedząc za kierownicą samochodu, „Bruno” dostał postrzał
  w czoło. Ranny doprowadził mercedesa do garażu na Żoliborzu, do umówionego punktu na ulicy Kossaka. W wyniku postrzału wkrótce pojawił się paraliż. Rentgen wykazał wgłębienie kości skroniowej i odchylenie jednego jej odłamka. Szybka pomoc chirurgiczna przyniosła poprawę. Na koniec lipca „Bruno” zgłosił się ponownie do Oddziału. Drugiego dnia po wybuchu powstania warszawskiego został ciężko ranny w nogę. Odnaleziony w szpitalu polowym na Czerniakowie przez łączniczkę „Olę” (późniejszą żonę), przy jej pomocy opuścił Warszawę. Wcześniejszy uraz głowy spowodował pogorszenie się stanu zdrowia Bronisława Hellwiga i decyzję o operacji. Po nieudanym zabiegu zmarł w lipcu 1945 r. Córka Bronisława Hanna urodziła się już po jego śmierci. Za czyny wojenne „Bruno” został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
   
  Dla zainteresowanych polecamy film o Bronisławie Hellwigu ps. „Bruno”, w którym jego córka Hanna Hellwig-Stańczuk opowiada o swoim ojcu:
   
  A także film o zamachu na Kutscherę: https://www.youtube.com/watch?v=3zNtSN293dY&t=152s
   
  Notka biograficzna Bronisław Hellwig „Bruno”, Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa, 2008, s. 55.
  Fotografia pochodzi z archiwum cyfrowego Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.
 • Zdjęcie-640x960_px_3_miasta-1.png

  FERIE 2024 W MIEŚCIE

  W imieniu Prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej serdecznie zapraszamy na Ferie 2024 w Mieście.
  My też będziemy na Balu ze swoim warsztatowym stoiskiem!
MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce