• Kalendarium wydarzeń
 • Licznik Odwiedzin

  Odwiedzin wszystkich 575558
  Odwiedzin dzisiaj: 33

Aktualności

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane.
2. Administratorem danych osobowych zebranych od Państwa jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie, z siedzibą ul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatów, zwane dalej Muzeum.
3. Z inspektorem ochrony danych w Muzeum, Małgorzatą Kociniak można się skontaktować mailowo: mkconsulting@onet.eu
4. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji zadań statutowych Muzeum na podstawie zgody, niezbędności do wykonania umowy lub wypełnienia obowiązku prawnego.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeum.belchatow.pl/klauzula-rodo.html

 

 • Zdjęcie-3maja-1.jpg

  Uczcimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  Główne uroczystości zaplanowane są na 3 maja. Prezydent Mariola Czechowska wspólnie z parafią NMP Matki Kościoła i św. Barbary oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Bełchatowa zapraszają mieszkańców na tradycyjną uroczystość patriotyczną.

  Początek o godz. 11:30. Delegacje złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z maja 1791 roku, która znajduje się właśnie przy parafii na os. Dolnośląskim. Następnie, o godz. 12:00 w koście pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Do udziału w tych częściach obchodów organizatorzy zapraszają także poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń, zakładów pracy.https://belchatow.pl/bieg-konstytucji-3-maja-2/

   

 • Zdjęcie-436441343_749634047373457_6595010165934404869_n-1.jpg

  Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego

  W dniu 18 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie naszego koła. Miało ono inny przebieg od poprzednich spotkań, ponieważ zgodnie z zapowiedzią, odbyło się nie w siedzibie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie lecz w obiektach związanych z kościołem w Parznie. Wynikało to z tego, że celem spotkania było zapoznanie się z Muzeum Modlitewnika Polskiego jak również z postacią Wielkiej Polki Wandy Malczewskiej, jej życiem i działalnością.

 • Zdjęcie-dsc_0241.jpg

  Kolejna wystawa Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Augusta III Sasa w Bełchatowie.

  PTN w Bełchatowie zorganizowało już 85 wystawę. Tym razem ekspozycja poświęcona jest Euro oraz NATO.

 • Zdjęcie-powstanie_w_gettcie.png

  81. ROCZNICA POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM

  19 kwietnia 1943 roku oddziały niemieckie wkroczyły do getta w celu dokonania jego ostatecznej likwidacji. Niespodziewanie dla siebie napotkali opór żydowskich bojowców, którzy zmusili wojska niemieckie do poddania się.
  W powstaniu w getcie warszawskim wzięli udział członkowie dwóch organizacji: Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Siły bojowców liczyły około 1000 – 1500 osób, nie będących żołnierzami i słabo uzbrojonych. Po stronie niemieckiej stanęło 2000 żołnierzy dysponujących pojazdami pancernymi i bronią chemiczną. Mimo znaczącej przewagi niemieckiej bojowcy bronili się prawie miesiąc. Za dzień zakończenia powstania w getcie przyjmuje się 16 maja 1943 roku, kiedy to na rozkaz kierującego niemieckimi siłami Jurgena Stroopa, wysadzono w powietrze Wielką Synagogę stojącą przy ulicy Tłomackie.
 • Zdjęcie-5.png

  84. Rocznica Zbrodni katyńskiej

  84 lata temu niemieccy żołnierze pod nadzorem nazisty prof. Gerharda Buhtza z uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęli ekshumację zwłok z masowych grobów odkrytych w lutym 1943 r. w Katyniu.
  Do sowieckiej niewoli trafiło ponad 200 tys. polskich jeńców. Szeregowi po w miarę krótkim czasie byli zwalniani. Część trafiała do obozów pracy. Natomiast polskich oficerów Sowieci zamknęli w specjalnych obozach NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
   
MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce