• Kalendarium wydarzeń
 • Licznik Odwiedzin

  Odwiedzin wszystkich 447669
  Odwiedzin dzisiaj: 29

Aktualności

 • Zdjęcie-muzeum.jpg

Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane...
Prosimy o zapoznanie się z całą treścią Klauzuli informacyjnej RODO w linku:

http://muzeum-belchatow.pl/klauzula-rodo.html

 • Zdjęcie-wagary_2022.jpg

  WAGARY 2023 W MUZEUM

  Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2023 roku wypada 20 marca. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Pierwszy dzień wiosny to symboliczne pożegnanie zimy
  i powitanie nowej pory roku. Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Topimy
  w rzekach marzanny, a uczniowie i studenci obchodzą dzień wagarowicza. Najbardziej popularnym zwyczajem w Polsce jest topienie lub palenie kukły marzanny, która utożsamia zimę i śmierć. Niegdyś wierzono, iż spowoduje to rychłe przyjście wyczekiwanej wiosny.

  WAGARY 2023 W MUZEUM

  20 marca 2022 r. , godz. 10.00, 11.00 – „W szkole pradziadka”. Lekcja na wesoło - bez ocen, jednak z możliwymi karami - zakończona wprawkami kaligraficznymi.
  Skierowane do dzieci z klas I - V.
  Czas trwania: ok. 45 min.


  20 marca 2022 r. , godz. 10.00, Spacerkiem po Bełchatowie.
  Trasa wagarowego spacerku po mieście poprowadzi nas w miejsca związane z historią naszego miasta.
  Skierowane do dzieci z klas VI - VIII.
  Czas trwania: maksymalnie do 90 min.


  21 marca 2022 r. , godz. 10.00 – Wręczenie nagród w III edycji Konkursu na najbrzydszą marzannę. Wstęp bez zapisów. Ilość miejsc ograniczona. Finalistów konkursu poinformujemy
  o wynikach co najmniej dzień wcześniej.
  Czas trwania: ok. 30 min.

  UWAGA!
  Wstęp na zajęcia jest bezpłatny.
  Ilość miejsc ograniczona. Prosimy zainteresowanych o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 044 633 11 33 lub osobiście w sekretariacie Muzeum do 15 marca 2023 r.

 • Zdjęcie-6-11.jpg

  III Konkurs na najbrzydszą marzannę

  Uwaga! Konkurs!

  Już niedługo pierwszy dzień wiosny. Aby pożegnać zimę ogłaszamy konkurs na najbrzydszą marzannę.

  Konkurs adresowany jest do grup przedszkolnych oraz dzieci do 3 klasy szkoły podstawowej. Do 17 marca 2023r. do godziny 12 do muzeum należy dostarczyć marzannę wykonaną tylko z naturalnych tworzyw.

  Przewidziane są wyróżnienia oraz atrakcyjne nagrody! Zapraszamy do wzięcia udziału!

  Więcej szczegółów w regulaminie.

  Dodatkowych informacji udziela: Magdalena Marciniak-Darda, tel. 44 633-11-33

 • Zdjęcie-1-11.jpg

  PRO MEMORIA – MARIAN WÓJCIK

  PRO MEMORIA – MARIAN WÓJCIK
  2 marca 2023 r.
  … Jestem zadowolony z życia swojego
  myślę, że (go) nie zmarnowałem
  Starałem się jak najlepiej żyć – wśród ludzi i dla ludzi (…).
  Marian Wójcik, film „Bez reszty” 2008 r.
   
  Wczorajsze spotkanie poświęcone Panu Marianowi Wójcikowi pełne pozytywnych emocji, anegdot i wspomnień upłynęło w radosnej atmosferze. Byli członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi, wychowankowie Pana Mariana oraz współpracownicy
  Nie wszyscy, którzy chcieli mogli w nim uczestniczyć, dlatego też cytujemy te wypowiedzi
  Krzysztof Trawiński: „Byłem jednym z tysięcy uczniów p. Wójcika. W pamięci utkwiła mi pierwsza lekcja po Jego powrocie z wojska. Pan Marian pochwalił się przed klasą zakupionymi ostatnio znaczkami. Wszyscy patrzyliśmy na nie z zachwytem. I nagle stała się rzecz niebywała - zostałem obdarowany przez Profesora czterema pięknymi znaczkami ze zwierzętami. Byłem przeszczęśliwy, wzbudzając zazdrość kolegów. Kiedy po kilkudziesięciu latach spotkaliśmy się i wspomniałem ten epizod, pytając dlaczego wybrał mnie - nie pamiętał w ogóle tego zdarzenia. Ja nie zapomniałem i nigdy nie zapomnę. Mam je ciągle przed oczami, jakby to było wczoraj. Znaczki pozostały moją pasją. Pozwoliło mi to w 2017 r. w Essen zdobyć tytuł mistrza Europy w filatelistyce tematycznej z eksponatem pt. "W cieniu drzew". W tym sukcesie ma swoją małą cząstkę i Pan Marian. Jeszcze raz dziękuję, Profesorze.”
  Podczas wczorajszego spotkania objawiła się nam złośliwość rzeczy martwych - mieliśmy problem z płynnym odtworzeniem materiału filmowego.
  Oto link do filmu „Bez reszty” z 2008 roku autorstwa Bartosza Olejniczaka:
 • Zdjęcie-dsc_0002-9.jpg

  VIII Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych

   

  W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dzisiaj 02.03.2023 r. nasze mury odwiedzili pasjonaci historii.

  Miał miejsce VIII Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych dla uczniów bełchatowskich szkół średnich. Uczestnicy konkursu zwiedzili wystawę czasową „First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej”.

  Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją!

 • Zdjęcie-pro_memoria-1.jpg

  Wieczór wspomnień o Marianie Wójciku

  MARIAN WÓJCIK 14.07.1934 – 02.03.2022
  Dokładnie za tydzień, czyli 2 marca minie rok, odkąd odszedł Pan Marian Wójcik.
  Wielu z nas pewnie jeszcze szuka wzrokiem Jego charakterystycznej, pochylonej sylwetki z aparatem fotograficznym w dłoniach...
  Marian Wójcik przez wiele lat pracował w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie. Prowadził szkolne koło filatelistyczne, a także często nagradzaną Spółdzielnię Uczniowską „Plastuś”. Był też pasjonatem fotografii, z aparatem zawsze można go było spotkać na mniejszych i większych wydarzeniach w mieście. Na łamach lokalnej prasy publikował artykuły dotyczące historii Bełchatowa i regionu.
  Doceniono Jego działalność społeczną, pedagogiczną oraz kultywowanie pamięci o historii poprzez liczne nagrody i odznaczenia. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”, a także został uhonorowany tytułami: "Zasłużony dla Miasta Bełchatowa" i „Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego”.
   
  W imieniu Prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej oraz Muzeum Regionalnego w Bełchatowie zapraszamy na wieczór poświęcony pamięci o Marianie Wójciku w dniu 2 marca 2023 roku o godzinie 17.00.
MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2023
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce