• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 600001
    Odwiedzin dzisiaj: 7

81. ROCZNICA POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM

  • Zdjęcie-powstanie_w_gettcie.png
W lipcu 1942, po podjętej na konferencji w niemieckim miasteczku Wannsee decyzji o zagładzie europejskich Żydów, Niemcy rozpoczęli w warszawskim getcie tak zwaną Wielką Akcję Likwidacyjną. W jej wyniku wywieziono do obozu śmierci w Treblince ok. 300 tysięcy osób.
Po Wielkiej Akcji Likwidacyjnej pozostało w getcie około 60 tysięcy osób. Do drugiej akcji wysiedleńczej doszło w styczniu 1943 roku. Wywołała ona pierwszy opór zbrojny w getcie: bojowcy pod dowództwem Mordechaja Anielewicza zaatakowali konwój niemiecki, prowadzący Żydów na Umschlagplatz – miejsce skąd odchodziły transporty do Treblinki. 19 kwietnia 1943 roku oddziały niemieckie wkroczyły do getta w celu dokonania jego ostatecznej likwidacji. Niespodziewanie dla siebie napotkali opór żydowskich bojowców, którzy zmusili wojska niemieckie do poddania się.
W powstaniu w getcie warszawskim wzięli udział członkowie dwóch organizacji: Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Siły bojowców liczyły około 1000 – 1500 osób, nie będących żołnierzami i słabo uzbrojonych. Po stronie niemieckiej stanęło 2000 żołnierzy dysponujących pojazdami pancernymi i bronią chemiczną. Mimo znaczącej przewagi niemieckiej bojowcy bronili się prawie miesiąc. Za dzień zakończenia powstania w getcie przyjmuje się 16 maja 1943 roku, kiedy to na rozkaz kierującego niemieckimi siłami Jurgena Stroopa, wysadzono w powietrze Wielką Synagogę stojącą przy ulicy Tłomackie.
 
 
MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce