Technika w służbie boga wojny, cz. 9

25.08.2017 roku będzie miała miejsce kolejna – dziewiąta już – odsłona cyklu wystaw zatytułowanych „Technika w służbie boga wojny”. W tym roku muzealnicy zaprezentują kolekcje bagnetów zgromadzonych przez pasjonatów tej właśnie części żołnierskiego wyposażenia. Wydawać by się mogło, że broń biała, a tą przecież jest bagnet, odeszła już dawno do przysłowiowego lamusa. Jednak okazuje się, że tak nie jest. Jego geneza skłania nas do cofnięcia się w czasie do XVII wieku. Oczywiście dziś trudno o oryginalne bagnety pochodzące z tak odległych rejonów naszych dziejów. Dziś można podziwiać na ogół XIX-wieczne egzemplarze no i rzecz jasna te, które wraz z postępem broni palnej wprowadził do użytku również wiek XX. Ich forma i staranność wykonania są zadziwiające, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że właściwie były to tak z praktycznego punktu widzenia zwykłe a tylko przeznaczone do celów bojowych noże. Dziś bagnety są przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne przez co nie zawsze powalają swoim urokiem. Jednak najważniejsze jest to, że bagnet nadal pozostaje swego rodzaju łącznikiem przeszłości z przyszłością. Nie pozwala zapomnieć, że pomimo tak ogromnego rozwoju techniki i sztuki wojennej „zimna stal” jest nadal w modzie. Zatem wiele wskazuje na to, że słowa tej starej żołnierskiej piosenki, którą zacytowaliśmy na wstępie jeszcze długo pozostaną aktualne.

Otwarcie wystawy: 25.08.2017 r. (piątek), godz. 17.00

Wystawę będzie można oglądać do dnia 1 października 2017 r.

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2017