• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 155223
    Odwiedzin dzisiaj: 29

Katarzynki i Andrzejki w Muzeum

 

Zgodnie z dawnymi zwyczajami tydzień przed rozpoczęciem adwentu upływał pod znakiem Katarzynek i Andrzejek.
Dziś mało kto pamięta o
Katarzynkach, które były przypisane kawalerom, jako wieczór wróżb matrymonialnych. Nadal jednak żywe w naszej kulturze są Andrzejki, traktowane współcześnie jako wieczór zabaw i wróżb dla panien i kawalerów.
Zwyczaj ten przywędrował do Polski z zachodniej Europy około XVI wieku. Szybko stał się popularny szczególnie w kręgach wiejskich.

 

Na zajęciach przeprowadzonych w naszym Muzeum przypominaliśmy o tradycyjnych zwyczajach ludowych i próbowaliśmy „odczytać przyszłość”. Wśród wróżb andrzejkowych były tzw. kubeczki – pod każdym z nich ukryty był przedmiot, który symbolizował nasze przyszłe życie (np. cukierek - „życie słodkie”, kamyczek – „życie pracowite”, piórko - „życie lekkie jak piórko”, grosik - „zamożność, bogactwo”, muszelki – życie pełne przygód”), „jaki zawód będziesz wykonywać w przyszłości?”, czy wróżby o charakterze matrymonialnym – imię przyszłego małżonka, żony, czy też wróżba na temat ich osobowości i charakteru. Nie zabrakło wróżby tzw. butów, czyli ustawianie butów z prawej stopy, jeden za drugim (najpierw dziewcząt, następnie chłopców) i wróżenie, która z dziewcząt czy który z chłopców spośród grona – w przyszłości pierwszy zmieni stan cywilny.
Wszystko to odbywało się z lekkim przymrużeniem oka, acz z szacunkiem dla tradycji i wierzeń przodków.
Zajęcia realizowane w dniach 27-30 listopada 2017 roku. Udział wzięło ponad 200 uczestników z przedszkoli i szkół podstawowych.

 

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2020
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce