Andrzejki w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie 2018

• Zdjęcie-st-andrews-day-2927863_960_720.jpg

Oferta edukacyjna okolicznościowa
- Andrzejki w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.

Zwyczaje świętowania tzw. Andrzejek rozpowszechnione są w całej Europie i w większości mają one związek z tradycyjnymi przesądami oraz wróżbami o tematyce matrymonialnej. Do Polski zwyczaj ten „przywędrował” około XVI wieku. Szybko stał się popularny szczególnie w kręgach wiejskich. Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy badacze wskazują na starożytną Grecję. Wróżby Andrzejkowe przeznaczone były głównie dla dziewcząt (odpowiednikiem dla chłopców, były Katarzynki), choć od jakiegoś czasu przyjęło się, że w wieczór 29 listopada wróżą wszyscy).

Podczas zajęć przypomnieliśmy tradycyjne obrzędy ludowe i próbowaliśmy „odczytać przyszłość” . Wszystko to w formie zabawy, jednak z szacunkiem dla tradycji i wierzeń przodków.

Termin: 26-30 listopada 2018 r.,
Początek: od godz. 8.30.,