Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane.
2. Administratorem danych osobowych zebranych od Państwa jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie, z siedzibą ul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatów, zwane dalej Muzeum.
3. Z inspektorem ochrony danych w Muzeum, Małgorzatą Kociniak można się skontaktować mailowo: mkconsulting@onet.eu
4. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji zadań statutowych Muzeum na podstawie zgody, niezbędności do wykonania umowy lub wypełnienia obowiązku prawnego.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeum.belchatow.pl/klauzula-rodo.html

• Zdjęcie-plakat-zw-1024x1428-px-002-1.jpg

Będziemy wspominać Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Mariola Czechowska zaprasza wszystkich mieszkańców oraz poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

• 45 Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do udziału w 45 Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.

Głównym założeniem konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zbiorów muzealnych różnego typu, rozbudzenie zainteresowań z zakresu sztuki i kultury, a także zachęcenie do podjęcia próby samodzielnej twórczości i rozwijania talentów plastycznych, po doświadczeniach zdobytych podczas wizyty w galerii lub muzeum.

Oświadczenie i zgody rodzica/ pełnoletniego Uczestnika konkursu: https://tiny.pl/cb4gd

Oświadczenie i zgody opiekuna plastycznego uczestnika konkursu: https://tiny.pl/cb4gw

Załączamy również regulamin konkursu.

Proponujemy I etap konkursu przeprowadzić na poziomie szkoły, a następnie złożyć je w naszym Muzeum, a my prześlemy je do organizatora – Muzeum Okręgowego w Toruniu.

• Zdjęcie-428330445_697261625951025_5239116609306129672_n.jpg

Konkurs na „Bełchatowską Kartkę Wielkanocną”

Konkurs plastyczny na bełchatowską kartkę wielkanocną trwa! W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału!

Pozostało już niewiele czas - swoje prace można przysyłać tylko do 22 lutego.

Więcej szczegółów na stronie: https://belchatow.pl/miejski-konkurs-na-kartke-wielkanocna/?fbclid=IwAR2rEOBbcdA1w4Q7sLRl5xlzG9gmL-qCPyV3HMquS-rnP9RVPzKyBs1q74M

• Zdjęcie-dsc_0011.jpg

Spotkanie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

W najbliższą niedzielę 18 lutego br. zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie członków i sympatyków Oddziału PTN im. Augusta III Sasa w Bełchatowie.

• Zdjęcie-ak_(1).jpg

Rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.
    Przemianowanie ZWZ na AK w lutym 1942 r. znacząco podniosło rangę sił zbrojnych w Kraju: ze Związku stawały się one podziemnym Wojskiem Polskim, którego dowódcy powinny zostać podporządkowane wszystkie inne niepodległościowe organizacje wojskowe.
    W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.
    Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.
    Budowa struktur postępowała razem z prowadzeniem akcji scaleniowej, w wyniku której w szeregach AK zjednoczonych zostało większość rozproszonych wcześniej sił wojskowych podziemnych partii politycznych: ludowców (Bataliony Chłopskie), socjalistów: Gwardia Ludowa Wolność, Równość, Niepodległość; narodowców: Narodowa Organizacja Wojskowa). W nurcie niepodległościowym poza strukturami akowskimi pozostawały Narodowe Siły Zbrojne. Natomiast elitarnym kadrowym wsparciem dla AK było kilkuset specjalnie przeszkolonych w Wielkiej Brytanii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, zrzucanych na spadochronach na teren okupowanego kraju (cichociemni).
    Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Jej strategicznym celem było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania.
    AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom Armii Krajowej polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.
    Dla bardziej zainteresowanych polecamy:
    Zasoby Muzeum Regionalnego w Bełchatowie
MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024