19 stycznia 2020 r. zmarł Jarosław Furgała

• Zdjęcie-furgala.jpg

19 stycznia 2020 r.nad ranem zmarł Jarosław Furgała znany i ceniony artysta ludowy, rzeźbiarz-samouk, kombatant, pogodny i ciepły człowiek.
W lipcu ubiegłego roku świętował setne urodziny.

Kiedy przed 10. laty wyjeżdżał z Bełchatowa, skontaktował się z nami. W ten sposób nasze Muzeum wzbogaciło się o blisko 30 rzeźb Jego autorstwa.

Pasja rzeźbiarska narodziła się w Panu Jarosławie w latach 60. XX wieku, kiedy wykonał 2 siedziska piastowskie na 1000-lecie państwa polskiego. Mamy to szczęście, że między innymi te właśnie prace znajdują się w naszych zbiorach.

W swoim dorobku miał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, nagrodę im. Oskara Kolberga, Medal Działacza Odrodzenia Polski.

Pożegnanie Pana Jarosława odbyło się 22 stycznia 2020 roku w Oławie.