• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 155223
    Odwiedzin dzisiaj: 29

"Orszak Trzech Króli A.D. 2018, Bełchatów" Mansjon: Polonia Restituta - Muzeum Regionalne

 

Orszak Trzech Króli jest uliczną paradą organizowaną w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku oraz w innych miastach świata. Podczas orszaku, Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

 


Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. W 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów.

 

 

 

Od 2011 roku wraz z uczynieniem 6 stycznia dniem wolnym od pracy - zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło.

 

 

 

W Bełchatowie w dniu 6 stycznia 2018 roku wyruszył już po raz 6. Orszak Trzech Króli.
Trasa bywa zmieniana, jednak orszak tradycyjnie rozpoczyna się na placu przy kościele pw. NMP Matki Kościoła i Św. Barbary na os. Dolnośląskim, a ostatnim punktem są ogrody parafii Narodzenia NMP, gdzie Święta Rodzina oczekuje na Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy z orszakami przybędą z pokłonem.
Zawsze też na trasie przemarszu orszaku znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. W tym roku „nasza stacja” czy też mansjon nosiła nazwę „Polonia Restituta”i nawiązywała tematycznie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2020
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce