• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 148540
    Odwiedzin dzisiaj: 3

"Knebel. Cenzura w PRL-u". Spotkanie z autorem Błażejem Torańskim

Spotkanie z dziennikarzem Błażejem Torańskim autorem książki "Knebel. Cenzura w PRL-u".
17 stycznia 2018 roku

Książka Błażeja Torańskiego „Knebel. Cenzura w PRL-u.” zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami i literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.
Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia.
Profesor Romek ujawnia, że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze”. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji.

Błażej Torański (ur. 26 maja 1960 r.). Dziennikarz, publicysta. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie działał w Niezależnym Zrzeszenia Studentów.  Pracował m.in. we „Wprost”, w „Prawie i Życiu”, w „Rzeczpospolitej”. Obecnie publikuje w tygodniku „Do Rzeczy”, na portalu sdp.pl, w „Forum Dziennikarzy”. Pasjonuje go literatura i wędrówki po świecie, po zabytkach i galeriach malarstwa.
W 2017 otrzymał Nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznaną przez SDP za rok 2016 za publikacje na łamach pism "Do Rzeczy" i "Odra".

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2020
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce